вівторок, 24 березня 2020 р.

Правильна постава - це здорово та красиво.






   Постава або звична поза у дітей формується в ранньому дитинстві і супроводжує їх протягом усього життя. 
          Розвиток опорно-рухового апарату лежить в основі постави - звичного положення тіла при сидінні, стоянні, ходьбі, яке починає формуватися з раннього дитинства. Нормальною, або правильною, вважається постава, що характеризується помірними природними вигинами хребта, розташованими паралельно і симетрично лопатками, розгорнутими плечима, прямими ногами і нормальними склепіннями стоп. Вона найбільш сприятлива для функціонування рухового апарату і внутрішніх органів.
          Неправильна постава негативно позначається на функціях м'язів, суглобів, внутрішніх органів: ускладнюється робота серця, легень, шлунково-кишкового тракту, зменшується життєва ємність легенів, знижується обмін речовин, з'являються головні болі, підвищується стомлюваність, знижується апетит; дитина стає млявою, апатичною, уникає рухливих ігор.

     Ознаки неправильної постави - сутулість, посилення природних вигинів хребта в грудному відділі (кифоз) або поперековому - (лордоз), плоска спина , а також сколіоз - бокове викривлення хребта. Як відомо, правильна постава є однією зі складових здоров'я людини і її викривлення може сформувати в дитини комплекси і невпевненість у собі.  

      Регулярні заняття  фізкультурою і спортом призводять до того, що треноване тіло саме починає диктувати організму, в якому положенні йому зручніше та комфортніше. Спочатку батькам потрібно слідкувати за тим, як сидить і стоїть їхня дитина. Необхідно постійно виправляти дитину, якщо вона сутулиться, кособочиться, кладе ногу на ногу або підгинає ноги під час сидіння. Час від часу просіть дитину встати до стіни, притискаючи до неї п’яти. Хребет у такому положенні випрямлений, але природний поперековий вигин при цьому зберігається. Плечі розвернуті, лопатки зближені, живіт втягнутий, сідниці напружені. Це анатомічно правильна поза. Достатньо постояти так 1-2 хв, щоб тіло запам’ятало положення.
       Для дітей шкідлива занадто м’яка постіль. Матрац повинен бути рівним, жорстким, краще ортопедичним, подушка – невеликою, низькою. Довжина спального місця повинна бути такою, щоб можна було витягнути ноги. 
     Майже третину свого життя ми проводимо уві сні, тому необхідно потурбуватися про те, аби хребет почував себе комфортно і міг відпочити від денних навантажень, а відпочивати йому краще на жорсткому матраці.

       Наступний крок – правильно облаштоване робоче місце за письмовим столом і правильна поза дитини.

           Рекомендації: 
-сидіти потрібно так, щоб ноги, спина, руки мали опору;
-висота стільця має дорівнювати довжині гомілки;
-висота стола повинна бути на 2-3 см вище ліктя опущеної руки під час сидіння;
-якщо ноги дитини під час сидіння не дістають до підлоги, потрібно використовувати маленьку лавицю(підставку), обо крісло із регулюванням висоти, яка дозволить тазостегновим та колінним суглобам бути зігнутими під прямим кутом;
-спина у сидячому положенні повинна впритул торкатися спинки стільця, зберігаючи поперековий згин;
-відстань від книги до очей має дорівнювати 40 см, не більше і не менше, а щоб голову не схиляти, підручник необхідно поставити на підставку.


        Ворог здорового хребта – плоскостопість, тобто деформація стопи, при якій відбувається зниження її склепіння, що порушує опорну функцію ніг. Ноги швидко втомлюються, вісь тазу нахиляється і постава в результаті порушується. Батьки не повинні купувати дітям взуття на плоскій підошві або на платформі, особливо малюкам, у яких нога ще формується.

             Без рівномірно розвинутої мускулатури гарна постава неможлива. Тому необхідно нарощувати м’язовий корсет, особливо він важливий для худеньких діток і тим, кому у спадок від батьків дісталися слабкі сполучні тканини. Комплекси вправ підбираються індивідуально. Важливо слідкувати, аби під час занять не збільшувалась рухомість хребта. Для цього потрібно зменшити амплітуду рухів тулуба і зміцнювати м’язи спини і пресу за допомогою вправ для рук і ніг.

               Що корисно для правильної постави: 
-плавати;
-робити вправи у вертикальній площині: вставати до стіни в анатомічно правильній позі, потім почергово відводити руки і ноги у сторону, підніматися на носки, присідати, притиснувшись спиною до стіни;
-ходити по кімнаті, поклавши різні предмети на голову: кубики, подушечки, наповнені крупою, сіллю або піском. Ходити при цьому на носках, напівзігнутих ногах, можна присідати;
-робити вправи на координацію рухів: «ластівку», стійку на одній нозі, ходити по колоді або по прямій лінії;
-займатися верховою їздою;
-їздити на велосипеді з високо піднятим кермом.

                  Що шкідливо для правильної постави:
- їздити на велосипеді, низько схиляючись до керма;
- їздити на самокаті;
-види спорту, які потребують асиметричних рухів (фехтування, великий теніс, бадмінтон);
-займатися боксом, важкою атлетикою, акробатикою, художньою та спортивною гімнастикою (при останніх видах спорту хребет стає занадто гнучким);
- довго стояти і стрибати на одній нозі;
- піднімати важкі предмети, зігнувшись, тримаючи вантаж на витягнутих руках.

Вправи для формування та корекції постави

  1. Стоячи біля стіни. В. п. - основна стійка. Прийняти правильну поставу, торкаючись спиною стіни (стінки). При цьому лопатки, сідниці, гомілки ніг і п'яти повинні фіксуватися стінки, голова відведена. Правильність постави контролюється самою дитиною чи батьками.

  2. Стоячи біля стіни, прийняти правильну поставу. Закрити очі, зробити крок вперед, Знову прийняти правильну поставу. Розплющити очі - перевірити правильність постави, виправити помічені дефекти.

  3. Прийняти правильну поставу, зробити 2-3 кроки вперед, сісти, встати. Знову прийняти правильну поставу. Цю ж вправу можна робити, як і попередню, із закритими очима.

  4. Прийняти правильну поставу біля стіни. Зробити 2-3 кроки вперед, розслабити послідовно м'язи шиї, плечей, рук і тулуба. Знову прийняти правильну поставу. Перевірити поставу, виправити дефекти.

  5. Стоячи біля стіни, прийняти правильну поставу. Піднятися на носки, утримуючись в цьому положенні 3-5 секунд. Повернутися у вихідне положення.

    6. Та ж вправа, але без стінки.

  7. Прийняти правильну поставу, сісти, розвівши коліна в сторони і зберігаючи пряме положення голови та хребта. Повільно встати, прийняти правильну поставу, перевіряючи себе перед дзеркалом.

  8. Стоячи в правильній поставі, покласти на голову мішечок з піском. Сісти, намагаючись не упустити мішечок. Встати у вихідне положення.

  9. Ходьба з мішечком на голові із зупинками для контролю правильної постави.


                      Рух-це життя!   Будьте активні та здорові!

2 коментарі: